MENU

Podle jaké normy se Blower door test provádí

Nejdůležitější normou pro měření vzduchotěsnosti staveb je ČSN EN ISO 9972. Tato norma popisuje postup při provádění Blower door testu a stanovuje podmínky za kterých je test možno provést.

Tato norma rozeznává tři metody měření. 

METODA 1 – měření používané budovy – měření určí hodnotu průvzdušnosti objektu ve stavu, v jakém se používá (celkovou intenzitu výměny vzduchu). Při tomto měření již nelze provádět dodatečná utěsnění. Stavba musí být ve finální fázi určená k používání. Výsledek z tohoto měření může dále sloužit k návazným výpočtům např. tepelných ztrát budovy a k vypracování energetického štítku budovy.

METODA 2 – měření obálky budovy – při měření se vyhledávají netěsnosti v plášti budovy a postupně se eliminují. Stavba musí být ve fázi dokončené vzduchotěsné vrstvy (resp. jinak utěsněného pláště), ale bez vnitřního opláštění tak, aby byl umožněn přístup případným opravám netěsností.

METODA 3 – měření budovy pro speciální účely - v ČR se například používá pro měření v rámci programu "Nová zelená úsporám", kde SFŽP stanovil pro měření Metodický pokyn.

 

V této normě jsou také doporučení, která je vhodné při tomto měření respektovat.

1. Omezení rychlostí větru do max. 6 m/s – samotný vítr vzniká snahou vzduchu o vyrovnání rozdílných atmosférických tlaků. Jeho proudění při určité rychlosti způsobuje zásadní tlakové rozdíly na protějších stranách objektu, a tím vznikají nestandardní podmínky pro provedení měření.

2. Omezení rozdílem teplot a výškou objektu max. 250 m.K. Pokud rozdíl vnitřních a venkovních teplot [K] vynásobený výškou objektu [m] je větší než 250 m.K, je pravděpodobné, že výsledky měření budou nepřípustně zkreslené.

Rychlá poptávka

Poptávám u vás toto měření
Informace
Pro urychlení komunikace nám zašlete na e-mail info@blowertest.cz výkresy (půdorysy a řezy) od měřeného objektu. Děkujeme
Závazně objednávám toto měření
Informace
Pro urychlení komunikace nám zašlete na e-mail info@blowertest.cz výkresy (půdorysy a řezy) od měřeného objektu. Děkujeme
Poptávám u vás toto zboží
Závazně objednávám toto zboží
Z důvodů karanténních opatření až do odvolání odesíláme zboží pouze službou PPL!
Registruji se na školení
Vyplňte prosím fakturační údaje pro platbu registračního poplatku. My Vám zašleme zálohovou fakturu.
Na co se chcete zeptat?
Ozvěte se mi prosím

* znamená povinnou položku formuláře.