V nákupním košíku v tuto chvíli nemáte žádnou položku.

Problém s překročením tlaku v budově a nastavením požadovaného tlaku.

aneb, automat není vždy vhodná volba

Otázka:

Máme soupravu Minneapolis MiniFan, používáme software TECTITTE Express 5.1.1.0, metoda měření B (hotová "hrubá stavba").
Foukal jsem novostavbu a při podtlaku jsem nebyl schopen dokončit měření z důvodu dosažení maximálního tlaku v budově (obr. 1) i přes upravení standardní podmínky 90 Pa na hodnotu 200 Pa.

Začal jsem měřit znovu, podařilo se mi naměřit několik hodnot (obr. 2 - očekával bych více lineární průběh), jenže software mi hodnoty neumožnil uložit kvůli další chybě (obr. 3). Zkontroloval jsem tedy zapojení a nic špatného jsem nenašel. Venkovní vítr byl velice mírný, klidový tlakový rozdíl před měřením byl do 0,5 Pa.

Zkusil jsem ještě přetlak a nebyl jsem schopen dosáhnout natlakovat dům na potřebných 50 Pa. Opět jsem zkontroloval zapojení, začal opět měřit a stejná situace.


Odpověď:

Zvyšovat maximální tlak na 200 Pa je velmi nebezpečné (na konstrukci pak působí síla 20kg/m2), zejména folie by to nemusela vydržet bez újmy.
Standardně nastavený tlak 90Pa musí stačit.

Váš problém mohl být způsoben:
- vnějším vlivem (někdo např. šlápl venku na hadičku, nebo prudce foukl vítr)
- domem a jeho konstrukcí - v některých případech není úplně vhodné používat automatický režim měření (zejména se jedná o velmi těsné domy s parotěsnou folií). Dojde totiž k tomu, že poměrně dlouhou dobu trvá než dosáhnete požadovaného podtlaku. Automat zvyšuje otáčky ventilátoru až dosáhne 100%, ale v domě se tlakový rozdíl mění pomaleji. Pak se objeví hláška, že je potřeba nasadit clonu s větším otvorem. Když to uděláte, dosáhnete sice požadovaného podtlaku rychleji, ale automat nedokáže tak rychle zareagovat na rychlé dosažení požadovaného podtlaku a dojde k překročení maximálního tlaku v domě (viz obr. 1) a většinou pak stejně zjistíte, že na tu větší clonu se to nedá změřit, protože je moc velká.
 
Máte v podstatě 3 možnosti:
- prodloužit dobu tlakování = nedovolit automatu zvýšit otáčky na 100% (podržet posuvník na obrazovce) - ale může se zase objevit hláška, že nastavování tlaku trvá moc dlouho
- do políčka "Fan adjust rate" napsat 0 a nastavovat si požadovaný podtlak ručně posuvníkem na obrazovce a nebo tlačítky Page up, Page down
- použít poloautomatický režim měření

Stejný problém byl asi při přetlaku. 
Naměřené hodnoty opravdu nejsou moc OK. Nastavené hodnoty podtlaku nejsou v toleranci +-2Pa. Asi ani nevyšel koeficient determinace?
Myslím si, že je to způsobeno opět nastavováním požadovaného tlaku automatem. Můžete zkusit změnit hodnotu nastavení reakce automatu "Fan adjust rate" a nebo zase použít poloautomatický režim.
 
U těchto problémových domů má zkušený technik větší šanci na kvalitní provedení měření než automat.