V nákupním košíku v tuto chvíli nemáte žádnou položku.
Pomocí termokamery dokážeme:
Ideální podmínky pro měření termokamerou na stavbách jsou, když je teplota v exteriéru alespoň o 15°C (lépe o 20°C) nižší než v interiéru, pro což je vhodné hlavně chladnější (zimní) období.
Ale ani v létě není nutné uložit termokameru k ledu. Léto je ideální čas pro termografii chladíren, chladicích zařízení, chladicích rozvodů, chladicích vozů...
V exteriéru se termokamerou měří povrchové teploty jednotlivých částí stavební konstrukce s teplotním rozlišením 0,1 °C. Pokud mají některé části objektu vyšší teplotu než ostatní, znamená to, že tudy prochází více tepla z interiéru – jedná se o tzv. tepelný most.
Měření z exteriéru – typický příklad špatně provedené tepelné izolace v oblasti základové desky
Měření z interiéru – největší netěsnosti jsou v připojovací spáře okna v dolní části
Pomocí termokamery a zařízení pro Blower door test lze vyhledávat netěsná místa ve stavebních konstrukcích. Vytvořením podtlaku v budově se zvýší proudění vzduchu v netěsnostech a dojde k ještě většímu ochlazení stavebních konstrukcí. Tím se netěsnosti pro termokameru ještě více zvýrazní a na termogramech jsou jasně patrné.
Netěsnosti pod parapetem okna při podtlaku 50 Pa
Netěsnosti kolem posuvných balkonových dveří při podtlaku 50 Pa
Nejčastějšími netěsnostmi jsou netěsná okna a dveře, špatné napojení střešní konstrukce na obvodové zdivo, nekvalitně provedená parotěsná uzávěra, špatně provedené elektro a sanitární rozvody...
Termokameru lze však využít i jinak. Je možné vyhledávat zabudované technické zařízení jako je podlahové topení, stěnové topení, rozvody v podlahách a stěnách - můžeme lokalizovat vše, co má odlišnou teplotu než je teplota okolních konstrukcí.
Hledání trubek podlahového topení
Termografie může výrazně pomoci při identifikaci poruch a nestandardních stavů výrobního zařízení. Výhodou je provádění této kontroly za provozu zařízení tj. bez výrobních prostojů. Možnosti termografie si ukážeme na několika příkladech.
Bezdotykové měření teploty v elektrických rozvaděčích pomůže odhalit místa se zvýšenou teplotou. Příčinou často bývá přechodový odpor na spojích a svorkách elektrického zařízení. Včasná identifikace těchto poruch může zabránit nepředpokládaným poruchám, požáru a případně i úrazům elektrickým proudem.
Zvýšená teplota u některých pojistek signalizuje vyšší přechodový odpor
Zvýšená teplota jedné fáze signalizuje přechodový odpor na svorce hlavního vypínače (stejný proud ve všech fázích ověřen ampérmetrem)
Termokamerou lze rychle a účinně kontrolovat teplotu různých mechanických zařízení (motory, spojky, převodovky, ložiska, čerpadla...). Velkou výhodou je, že měření probíhá bezdotykově a je možné je provádět za provozu těchto zařízení.
Zvýšená teplota u ložiska (vlevo) a zvýšená teplota na olejovém těsnění (vpravo)
Pomocí termokamery lze kontrolovat kvalitu provedení tepelných izolací potrubí, kotlů, akumulačních nádob, zásobníkových ohřívačů… Můžeme zjišťovat množství látek s odlišnou teplotou v neprůhledných nádobách apod.